Manifest programowy założycieli Polskiego Towarzystwa Naukowego Edukacji Internetowej
W ciągu ostatnich kilku lat nastąpił olbrzymi postęp i rozwój zarówno systemu edukacyjnego jak i metodologii nauczania. Hasło społeczeństwa informacyjnego nabiera bardziej realnych kształtów. Coraz więcej osób dąży do zdobywania wiedzy i poszerzania swojego wykształcenia, a dotychczasowe bariery w dostępie do wiedzy i wykształcenia powoli zanikają. Dobra edukacja i wykształcenie coraz bardziej liczą się na rynku pracy, a społeczeństwo coraz odważniej korzysta ze zdobyczy współczesnej nauki – szczególnie w zakresie komunikacji społecznej przy wykorzystaniu nowych technologii. Jednym z elementów tego postępu jest coraz szersza możliwość wykorzystania edukacji internetowej i jej zastosowań we współczesnym świecie.
Edukacja Internetowa w ostatnich latach coraz dynamiczniej rozwija się także w Polsce. Jej zalety dostrzegają nie tylko ośrodki edukacyjne. Coraz częściej zainteresowane też są nią też instytucje naukowo-badawcze. E-learning, edukacja wspomagana technikami teleinformatyki, zdobywa rzesze zwolenników i użytkowników, którzy dostrzegają olbrzymi potencjał w wykorzystaniu nowoczesnych technik kształcenia na odległość – zarówno na poziomie akademickim, jak i rozwoju nauki i technologii.
Wraz z rozwojem edukacji internetowej pojawia się konieczność dbania o wysoki poziom eedukacji, rozwoju standardów, kooperacji na szerszą niż dotychczas skalę oraz naukowego podejścia do tej stosunkowo nowej dziedziny.
Doświadczenia, które dotychczas poszczególne jednostki naukowo-badawcze oraz ośrodki akademickie zdobywały indywidualnie i wymieniając się nimi sporadycznie na konferencjach, wymagają zebrania i ustandaryzowania, a dalszy rozwój edukacji internetowej – wspólnych działań na rzecz jej rozwoju i popularyzacji.
Polskie Towarzystwo Naukowe Edukacji Internetowej powstaje z potrzeby działania na rzecz dobrego rozwoju i promocji e-edukacji w Polsce.
Głównymi celami Towarzystwa są;
- działanie na rzecz rozwoju nauki i edukacji w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem edukacji internetowej,
- popularyzacja idei społeczeństwa informacyjnego oraz rozwoju kształcenia przez całe życie,
- promocja naukowego podejścia do rozwoju edukacji internetowej,
- działania na rzecz współpracy instytucji rozwijających e-edukację,
- poszukiwanie nowych zastosowań edukacji internetowej, w tym w ramach współpracy z przemysłem, gospodarką, administracją i medycyną,
- prowadzenie analizy procesów zachodzących w społeczeństwie dzięki e-edukacji i ich wykorzystanie do dalszego rozwoju społeczno gospodarczego,
- popularyzacja wykorzystania zastosowań edukacji internetowej przez instytucje związane z gospodarką przemysłem oraz instytucje publiczne.
Polskie Towarzystwo Naukowe Edukacji Internetowej swoje cele zamierza realizować poprzez:
- badanie zjawisk związanych z edukacją internetową i zmian społecznych, jakie ta forma kształcenia oraz poszerzania wiedzy za sobą niesie,
- naukową analizę sytuacji e-edukacji w Polsce, oraz ocenę perspektyw i szans jej dalszego rozwoju,
- opracowanie standardów edukacji internetowej i ich popularyzację w środowiskach naukowych i akademickich,
- organizację wspólnej platformy dla instytucji wykorzystujących edukację internetową,
- organizację konferencji, warsztatów i seminariów,
- działalność publikacyjną i wydawniczą,
- promocję polskiej edukacji internetowej poza granicami kraju – w tym w wykorzystaniu do działań pomocowych prowadzonych przez Polskę.
Założyciele Towarzystwa to osoby zaangażowane w pracy na rzecz nauki i edukacji w Polsce, które mają bogate doświadczenia zarówno teoretyczne jak i praktyczne związane z edukacją internetową. Reprezentują najlepsze polskie ośrodki akademickie i placówki naukowe, które były wśród pierwszych badaczy i popularyzatorów e-edukacji w Polsce. Towarzystwo wspierają nie tylko środowiska bezpośrednio zajmujące się edukacją internetową i badaniami nad jej rozwojem, ale też szerokie grono osób zaangażowanych w rozwój nauki polskiej, nowoczesne zastosowania technologii informacyjnych i rozwój społeczeństwa informacyjnego.
Mamy przyjemność zaprosić wszystkich którym bliska jest polska nauka i edukacja oraz działania na rzecz popularyzacji edukacji internetowej do współpracy z nami. Wspólne działania walnie przyczynia się do rozwoju społeczeństwa i sukcesów nauki Polskiej.